15m 4 Element Yagi Anten

Kanat Uzunlukları; 

Genel Özellikleri ve Band Genişliği;

Version: 4 EL 15m 28 Ohm

Boom: 5m

Gain (dBd) : 6,3 – 6,4 – 4,6

SWR : 1:1, 1:0, 1:2

F/R in dB : 23, 20, 19

         Bu projemde gördüğünüz gibi 15m Bandında oldukça yüksek bir kazanca sahip 4 Eleman yaginin yapılışını anlatmaya çalıştım. DK7ZB çizimi olan bu Yagiyi ilk olarak 2008 yılında TRAC Trabzon klüp istasyonu için tasarlamıştım. Yıllardır çalışan ve karşılaştığı sayısız fırtanaya karşı ilk günkü performansını koruyarak kendini yeterince test ettirmiştir.

      DX ve Contest amaçlı çalışma yapan arkadaşlar için iyi bir seçenek olacaktır. 5m lik boom uzunluğu ve toplamda en uzun 7,3m’lik kanat boyu ile çatıda büyük görünse bile Anten Teorisi= “Havada Kapladığın Alan ne kadar büyük ise performansın o kadar iyidir” mantığına göre düşününce yapmaya değer bir projedir. Piyasada bulunan 6063 ürün kodlu Alüminyum bu iş için uygundur. Bandın başından sonuna kadar swr değerleri 1,2 yi yukarı geçmemektedir. Bu da üretilen tüm gücün antenden yayılmasına/iletilmesine ve ayrıca alış kazancından da birşey kaybetmemesine yardımcı olmaktadır.

      Alt resimde görünen ölçüler antenimizi kurduğumuzda kanatlarda ölçtüğümüzde görünmesi gereken uzunluklar olup alüminyumları keser iken bu uzunluklara göre kesmemek gerekmektedir. Bir sonraki resimde görünen uzunluklar kesim için baz alınmalı, zira alüminyumlar montaj esnasında iç içe girme payları bu şekilde verilmiştir.

Kurulduğu Zaman Gözüken Ölçüler;

Alüminyumların Kesilmesi Gereken Uzunluklar (+25cm Eklenmiş hali);

           

        Bu resimde gördüğünüz uzunluklar alüminyum sipariş verirken ne kadar uzunlukta  ve ne tür alüminyuma ihtiyacınız olduğunu göstermektedir. Ayrıca bir alt resimde de Alüminyum çubuklar hariç diğer malzemelerin ölçü ve miktarları görünmektedir.

Hazırlanacak malzemenin kalınlıklarına göre toplam uzunlukları;

Gerekli olan diğer yan malzemeler;

       Boom Montaj Aparatı Alüminyum veya saç plakalardan yapılabilir. Krom Saç Plaka tercih edilirse daha uygun olur. Benim kullandığım 3-5mm kalınlık ve 24X10cm Krom Saç Plaka. Bu aparatı Alüminyum Lama’dan da yapabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi;

 

       Alt tabloda 15m (21Mhz) Yagi için Alüminyum malzemenin kesim uzunlukları yer almaktadır. Aldığınız malzemeleri aşağıdaki ölçülerde kestiğiniz vakit montaja hazır hale gelmektedir.

       Bu yagi 28 ohm dur. Match için Lamda/4  ve 2X75 Ohm paralel kablo ile şekildeki örnekte görüldüğü gibi yapılmalıdır. Ancak 75 ohm kablo hesaplamasında kabloların foam (köpük) veya Full PE (Plastik) olma durumlarına göre hesaplama yapılmalıdır.  Aşağıdaki tabloda bu hesaplar için değerler verilmiştir. RG59 kullanılırsa 750w CW rahatlıkla kullanılabilir. Kablonun kalitesi çok önemlidir. Aşağıdaki örnekte 28ohm/50ohm transformasyon sistemi görülmektedir.

         Alüminyum boruların birleştirme şekilleri aşağıdaki gibi olmalıdır. Kaldırma direncinin daha fazla olması için +25cm içeride kalacak şekilde hesaplanmıştır.

        Elemanların  civatalanması çok önemlidir. Şekilde görüldüğü gibi çektirme yöntemi kullanılarak yapılan civatalamalarda elemanların rüzgarda ses yapmaları engelleneceği gibi daha iyi bir iletkenliğe sahip olacaktır. İçe giren kısımların eleksuallı alüminyumlarda zımparalanması gerekir. Eleksual iletken değildir.

 

 

     Elemanların Boom üzerine montajlarını aşağıda gördüğünüz ve piyasada Oto Egzoz kelepçesi olarak bilinen kelepçeler ile yapıyoruz.

Yapılan kelepçenin Boom üzerindeki duruşu ve bağlantı şekli,

   Sürücü elemanın izolatörleri sert ve iletken olmayan plastik veya fiberden borunun kalınlığına göre yapılmalıdır.    

 

        Kutunun konulacağı Rad. Elemanı aşağıda olduğu gibi hazırlanmalıdır. Hidrolik kelepçeleri kullanılarak yapıyoruz. 6cm X 30cm 5mm Alüminyum Lama. Sarı olarak görünenler, piyasa da hidrolik kelepçesi olarak geçmektedir.

Yapacak olanlara başarılar dilerim.

   TA7OM – Huda, 73! 


You may also like...

5 Responses

 1. TA7OM, Huda dedi ki:

  tnx and 73!

 2. TA7OM, Huda dedi ki:

  tnx and 73!

 3. Jorge Migotti dedi ki:

  Thank you very much for share this information. Good gob.73 de LU8HRW

 4. Jorge Migotti dedi ki:

  I appreciate the information. Very detailed the assembly. The photographs help. Very complete your page. Congratulations .73 of LU8HRW Jorge

 5. ömer Yenigün dedi ki:

  Merhaba.
  Hüdaverdi bey paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version