TA7OM – Amateur Radio

1:1 KW Curent Balun

    Aşağıda görmüş olduğunuz Balun “Curent Balun” olarak bilinmektedir. Yapımı oldukça kolay olan bu tip balunların en büyük özellikleri;

   Bu Projemde yapılışını paylaştığım Balun 1:1 Current tip Balun dur. Yapılışında RG-400 Teflon kablo ve iki adet T-200 kırmızı Toroid kullandım. İki adet torid kullanmamdaki sebep çok yüksek güçlere dayanabilmesini sağlamaktı. RG-400 ısıya duyarlı kablo olduğundan çok yüksek güçlere rahatlıkla dayanabilen kablolardır. 

   

1:1 curent balun

Curent Balun için Mantıksal Teori

 

T-200-2 Torroid 

 

Konektör ve Anten Kanat uçlarına gidecek cıvatalarının yapılmış hali.

      Sarım sayısı yukarıdaki şemada olduğu gibi karşılıklı olarak 5’er tur sarıyoruz. Bu tür balunlarda sarım sayısı çok kritik olmamasına rağmen 4-3, 4-4 veya 5-5 tur şeklinde yaptığım balunların Anten Analyzer ile yaptığım testlerinde mükemmel sonuçlar almıştım.

     Balun için uygun sağlam kutu, dişi konektör yuvası ve krom paslanmaz cıvata, somun. Ayrıca Balun sarımında kullanılacak RG-400 Teflon kablo ve Toroid. Resimde gördüğünüz projede iki adet T200-2 Torroid kullanılmıştır.  İki adet kullanılmasının sebebi yüksek güçlere dayanmasını sağlamaktır. Paslanmaz cıvatalar kullanmanız uzun yıllar aynı performansta çalışması için önemlidir.

 

 

 

 

 

 

1:1 2kw balun

Kutulanmış ve bitmiş hali.

Bir diğer Çalışmam da Teflon kablo yerine 2mm Bakır Tel ile  yapılan çalışmamdır. Yine 1:1 Olarak yaptığım bu Balun da FT-240-43 Toroid Kullandım.

Yapacak olanlara başarılar bol dx’ler dilerim.

73! TA7OM, Huda


Exit mobile version