160m RX Loop Anten

160m Bandında çalışma yaparken herkes gibi ben de QRM şikayetleri nedeniyle RX düzeyimi iyileştirmek için arayış içerisine girdim. Low bandlarda TX için vertikal  Aten kullanmaktayım. 160m/80m Vertikal Anten Projemi okuduğunuzda da göreceğiniz üzere, low bandlarda vertikal anten çok iyi bir seçim olduğu açıktır. Bunun ile birlikte RX için aynı anteni kullanmak dx istasyonlarını duyma açısından neredeyse imkansız gibi. Gürültü seviyesi çok yüksek olması en büyük sebeplerdir.

Low Bandlar için tasarlanmış bir çok anten türü vardır. Bunların en başında Beverage Anten gelmektedir ki, bizim gibi yerleşim yerlerinde oturanlar için ideal değildir.. İkinci sırada yer alan K9AY RX anteni ise yine aynı problemler nedeniyle kurulum için geniş alan istemektedir.  Bir diğer rx anten ise Flag ve loop döngü tipi antenlerdir. 

Tümünü inceledikten sora Magnetik Loop anten yapmaya karar verdim. Aşağıda şemasını verdiğim antenim ortaya çıkmadan alacağım performanstan hiç emin değildim. Onlarca makale okudum çoğunluk memnun kalmıştı. Acaba benim istasyonumda da çalışacak mıydı!! 

160m RX Loop Antenna

Şemada gördüğünüz gibi 75 ohm kablo kullandım. Toplam boy 630cm.. İki adet varyabl Kondansatör kullandım. Ayrıca mini 1:1 balun kullanarak izole ettim.

Swr ayarını Anten analyzer ile yapmanızı tavsiye derim. Olmaz ise cihazınızda en yüksek duyma durumuna göre yapmanız gerekecektir. Ancak bu yönten mükemmel ayar için uygun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca yön seçtiğini de göz önünde bulundurunuz.

Bu çalışma sonunda çektiğim Video aşağıdadır.  Youtube Kanalıma Abone olmayı unutmayınız. 

You may also like...

2 Responses

 1. boa tarde confequionei uma windon anten 13.8mt 27.7mt tenho bons rezutado da mesma muito boa antena uso no radio kenwood ts 130s pu1 mpt

 2. Nanuel Oliveira dedi ki:

  And in the other bands?
  80, 40 and 20 meters? Good RX?
  Thanks for sharing with knowledge.
  Good work.
  Thanks.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir