Ugly Balun

Çirkin Balun (Ugly Balun) yöntemi birçok anten sisteminde kullanılan pratik bir Balundur. Balun İstenmeyen radyasyonların anten kablosu dışından cihaz yönüne doğru akmasını engeller. Ayrıca anten kanatları üzerinde dengeleyici bir rol oynayarak anten paterninin oluşturduğu doğal deseninin istenildiği gibi olmasını sağlayarak daha sağlıklı sinyal yaymamıza yardımcı olur..

Balunlar empedanslarına göre değişmektedirler.  Genel amaç, oluşturulan antenin empedans değerini iniş hattının empedans değerine eşitlemektir. Diğer bir değişle Transformasyona tabi tutmaktır. Yaptığı iş dengeliden dengesize veya tersi empedansı uygunlaştırarak transformasyonu sağlamaktır. Balunlar hava yada ferrit göbekli olabilirler.
Yapımı oldukça basit olan Ugly yani Çirkin Balun yapım teorisi iniş hattı kablosunun (RG213 veya RG58 v.s ) belirli bir çapta bobin şeklinde sarılması ile elde edilir. Çap olarak yaptığım denemelerde 10/15cm arasında bir çap kullanılabilir. Çok krıtik değildir.

balun

Ugly Balun 1:1

 

– Genel Kural olarak kritik olmamakla birlikte 10-15cm çapında PVC kullanılmakta olup Bandlara göre sarım sayıları aşağıda verilmiştir. Çok band sarmak gerektiğinde. Alt band sarım sayısında sarmak yeterli olacaktır. Örneğin; 80/40m çalışan dipolümüz için RG58 En az 24tur sarmak gerekir, bu değer RG213 Kullanılması durumunda 20 tur yeterli gelmektedir.

 • 160m:   28 tur 
 •   80m:   24 tur 
 •   40m:   14 tur 
 •   20m:     8 tur 
 •   15m:     5 tur 
 •   10m:     4 tur 

– Alt resimlerde bir uygulama örneği görülmektedir.

Balun-1

Balun-2

73! TA7OM Huda.

You may also like...

12 Responses

 1. TA7OM, Huda dedi ki:

  Dipol kolları eşit olan veya olmayan her türlü antende kullanılabilir. Amaç Mod Akımını engellemek, bir diğer değişle iniş hattı kablosunun anten gibi davranmasını ve paterni bozmasının önüne geçmek.

 2. Hasan dedi ki:

  çirkin balun kullanılan anten modelinde dipol kolları eşit mi ?değil mi?

 3. TA7OM, Huda dedi ki:

  Merhaba, Loop antenlerde empedan genellikle 100 ohm ile 150 ohm arasında değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlik kurulduğu yere göre haraket etmektedir. Öncelikle dediğiniz gibi sadece 50 ohm kablo ile çalışıp çalışmayacağınıönce simule etmek lazım diye düşünüyorum. Bildiğim çalışmayacağı yöndedir. Dalga boyu /4 75 ohm RG6/U6 kullanırsanız sorun yaşamazsınız düşüncesindeyim. 73 ler

 4. merhaba . öncelikli 40m ve 80 mt de kullanılmak üzere Skywire Loop Anten , yapıyorum. asagıda verdiğim linkden faydalanmaya calıştım. linkde Özhan ÖNDER TA3BQ anten hakkında bilgi vermiş.
  BU ANTEN için,
  2.5mm silikon kaplı bakır kablo temin ettim. 7,095 için toplam 43,173mt kablo hesap ettim.
  sitede balun, 75 ohm kablo, paralel tavuk merdiveni vs kullanmaya gerek yok yazıyor. sadece çirkin balun yeterli yorumu yapılmış.
  KONU HAKKINDA SİZİN BİLGİ VE TECRUBENİZİ MERAK EDİYORUM, ELBETTE TAVSİYERİNİZE İHTİYAC DUYACAGIM.
  MEVCUT 40-80 WİNDOM ANTENİM CELİK KABLO İLE YAKLASIK 27,2 + 13.8 MT ile 1-6 balun ile KULLANIYORUM.
  TA5ME (eski TA5MEX)
  tesekür ediyorum simdiden

 5. TA7OM, Huda dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle SWR konusu yapacağınız antenin iyi hesap edilip uygun şekilde yapılmasına bağlıdır. Balun ise Balun’un işi ile besleme hattını dengede tutmaktır. Gereksiz İletim hattı Radyasyonunu azaltır ve Antenin her iki kanadı arasında dengeyi sağlar. Dengesiz bir Anten Besleme hattını Dengeli hale getirir veya tersini yapar. Besleme Hattı empedansını (omajını) aşağı veya daha yukarı bir empedansa çevirir.
  Filtre işlemi yapar. Anten iniş kablosunun dışından aşağı doğru akmasını, bu rf in istasyonumuza inmesini engellediği gibi kablomuzun anten gibi çalışmasına da engel olur. Diğer bir deyişle swr si bozuk bir anteninizin swr değerlerini düzeltmez. Balunlar ile ilgili daha fazla bilgi için ” https://www.ta7om.com/hamradio/balun-nedir-nasil-calir-nasil-yapilir.html ” 73!

 6. mustafa dedi ki:

  Merhaba arazide kullanmak için yapılabilirmi 857 d telsizim var ve tunerim yok özellikle 80/40m banlarında swr minimum indirmek istiyorum

 7. TA7OM, Hudaverdi dedi ki:

  Merhaba.. UHF veya VHF antenlerde bu tür UGLY Balunlar kullanmaya gerek yoktur.Sadece bazı Yagilerde 1:4, 2:1 v.s Empedans uygunlaştırıcı teknikler kullanlır. 73!

 8. TA2IXG dedi ki:

  Merhaba bu vhf uhf dual antenlerde sarım sayısı kaç olmalıdır? pvc boruda ve el cıhazı anten yapımında.veya bunun hesabı var mı?

 9. TA7OM, Hudaverdi dedi ki:

  Merhaba Menderes bey,
  Yeterlidir, 4 ile 7 Tur arasında sarabilirsiniz kritik değildir.73!

 10. a menderes kahrıman dedi ki:

  Hüdaverdi bey 15 ve 10 metreleri kapsayan bir fan dipol anten uygulamasında 1/1 ugly balunda 10 cm pvc boru üzerine sarılacak kabloda sarım sayısı kaç olmalıdır 5 tur yeterlimi

 11. TA7OM, Hudaverdi dedi ki:

  Merhaba Hakan bey; Ugly balunlarda çap çok kritik olmamakla birlikte 10cm ile 15cm arasında en uygun olanıdır.73 ler.

 12. HAKAN dedi ki:

  Merhaba Hüdaverdi Bey, Umarım iyisisnizdir.1/1 Ugly Balunda kullandığınız pvc boru çapını göremedim? kaç milimetredir?73 de TA4L, Hakan-ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş