20m 15m 10m Fan Dipol

     Herkesin kolayca yapıp çalıştırabileceği bir anten türünü sizler ile paylaşacağım.

     Kurulum yerine göre değişiklik gösteren dipol antenlerde hiç kimse tak ve çalıştır şeklinde olabileceğini düşünmesin. Mutlaka kurulduğu yere göre boydan uzatmak veya kısaltmak gerekebilir. Bu normal bir durumdur. Özellikle çatısında metal yoğunluğu olanlar swr değerini tutturmakta zorlanabilirler. Ama mutlaka bir sonuca ulaşacaklardır.

      Anten kurulumlarında en önemli faktörler; çevre, zemin yüksekliği, zemin iletkenliği sizin yaydığınız paterni ektileyen unsurlar olduğundan artı veya eksi yönde etkileneceğiniz unsurlar olup, kullandığınız tel çapı ile telin madeninin (bakır, gümüş gibi) hız faktörü ve feedline(iniş hattı kablosu) türü de birer etkendir.

      Sizlere anlatmaya çalışacağım anten türü Multi Band Fan Dipol Anten dir. Multi Band denildiğinde birçok bandı üzerinde barındıran antenler aklımıza gelmektedir. Bizim Antenimiz 10m, 15 ve 20m bandlarında çalışmaktadır. Trap ve ya Bobin kullanılmadığından band oldukça geniş olmaktadır. Bu da bize performans olarak geri dönmektedir.

 

Şemadan da göreceğiniz üzere orta noktadan her band için bir kablo çekiyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus her band için çektiğimiz kanatların bir birlerine çok yakın olmamalıdır. Aksi taktirde swr değerleri istediğimiz değerlerde olmayabilir. Anten dengeyi tutturabilmek ve yaymış olduğumuz paternin düzgün olması için 1:1 Balun kullanılmasını tavsiye ederim. 1:1 Balun imkanı olmayanlar Ugly Balun makalemde anlattığım türde bir balun da yapabilirler.

Anten oldukça performanslı çalışmaktadır. Bir süre kurup çalıştırmış ve oldukça iyi neticeler almıştım.

 

Yapacak arkadaşlara bol DX ler diliyorum.

73! TA7OM, Huda

You may also like...

betnis giriş
betnis
yakabet giriş