Sinyal Yayılım Açısı

Çoğumuz antenimizin sinyali doğrudan uçtan (eğer bir ışınsa) antenden dik açılarla “vurduğunu” düşünürüz. Hatta bazı operatörlerin (çoğunlukla vadilerde yaşayanların) direklerini antenleri bom yere paralel olmayacak şekilde büktüğünü bile gördüm (bunu yapmayın, okumaya devam edin). Sinyali vadinin dışına göndermeyi umuyorlar. Teknik olarak akıldığında işler böyle yürümüyor. Sinyalin antenden çıkış açısı, esas olarak antenin yerden ne kadar yüksek olduğu ile kontrol edilir. Sinyalin antenden aldığı bu açıya bazen “Radyasyon Açısı” veya “Kalkış Açısı” denir. Kalkış açısından ne demek istediğimi şekil 1’e bakarak anlayabilirsiniz. Birçoğunuz muhtemelen sinyalin 0 (Sıfır) derecelik bir açıyla geldiğini düşündünüz, değil mi? Bunun olması için anteninizin minimum 100-150m kule üzerinde veya daha fazla fazla havada olması gerekir!

Şekil 1 – Radyasyon açısı. Bu şekil dikey bir anteni göstermektedir, ancak konsept tüm anten türleri için aynıdır. Gölgeli alan en kullanışlı açıları gösterir (10 – 20 derece). Bu radyasyon açısını elde etmek için anteninizin sırasıyla yaklaşık 70 ft – 25 ft arasında olması gerekir.

 

Oldukça basit; Anten radyasyon açısı ne kadar düşükse anteniniz o kadar yüksekte demektir. Bu radyasyon açısı neden önemlidir? Basit. Daha düşük radyasyon açıları iki şey için daha iyidir. Birincisi, düşük radyasyon açısı, uzun mesafeli yer dalgası konuşması için harikadır. Sinyalinizi daha düşük bir açıda yoğunlaştırırsanız, dünyadan nihayet bükülmeden (dünya aslında sinyalden uzağa kıvrılır) önce yerde daha uzağa gider. İkinci olarak, daha düşük bir radyasyon açısı iyonosfere (atmosferin siz “atlama noktası” (DX) derken sinyalinizin yansıdığı kısmı) daha düşük bir açıyla çarpar ve böylece bir DX istasyonuna “atlayabilir”. daha az atlama Sinyalinizin alması gereken her sıçrama için, gücü o kadar azalır. Bu nedenle, çok çok uzak istasyonlarla (dünyanın diğer tarafı) konuşmaya çalışıyorsanız, düşük radyasyon açısı çok çok önemlidir.

 

Şekil 2 – Alçak açı, iyonosfere her sekmede daha uzağa gitmesini sağlayacak bir açıyla çarpar. Her atlama, sinyalinizi büyük ölçüde zayıflatır. Eğer bilmiyorsanız, sinyaller bu şekilde uzun mesafeler kateder. Sinyaliniz tarafından geniş alanların üzerinden atlandığını görebilirsiniz, sinyal yalnızca zeminde hareket etmez. İyonosfer (sinyalleri yansıtma yeteneği göz önüne alındığında) güneş (güneş lekeleri) tarafından yüklenir. Bu nedenle atlama güneşten etkilenir.

 

Ancak, esas olarak size yakın olan DX istasyonlarıyla (sizden 1000-2000 km uzaktaki DX istasyonları) en güçlü sinyalle iletişim kurmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz antenlerinizi alçaltmaktır. Daha yüksek bir radyasyon açısı (antenlerinizin düşük olmasından kaynaklanır), yakın DX istasyonları için daha güçlü bir sinyal oluşturur. Anten yüksekliği önemli bir rol oynar!

Şekil 3 – Yüksek açı, her sekmede daha az mesafe kat eder. Gördüğünüz gibi, ilk atlama çok daha kısadır ve daha yakın istasyonlara 1000-2000km) daha güçlü sinyaller verir. Teknik olarak, bu kadar yüksek bir açıda, sinyaliniz yaklaşık 4 sekmeden sonra konuşamayacak kadar zayıflayacaktır, bu nedenle sinyaliniz asla bu rakamın gösterdiği kadar ileri gitmeyecektir!

 

Anten yüksekliğinin ışınım açısını belirlediğini söylediğimizde bu bir genellemedir. Bu kural tüm antenler için geçerlidir. Ancak, 20m yükseklikte 4 elemanlı bir yagi  ve ayrıca 20m yükseklikte 1/2 dikey vertikal olduğunu varsayalım. Bu antenler aynı radyasyon açısına sahip mi? Hayır, Aslında Yagi antenler, yerden aynı yüksekliğe monte edildiğinde yönlendirildiği taraf açısından  daha düşük radyasyon açılarına sahiptir. Baktığı yöne göre Vertikal antene nazaran daha iyi sinyal gönderebilirler. 

Anlatılanları pekiştirmek için bir örnekle anlamaya çalışalım. 14MHz için “yüksek” ve “düşük” nedir? Genellikle düşük bir açı için, anteninizi yerden 1 Dalga Boyunun (20mt) üzerine çıkarmak istersiniz. 30-40mt civarında kaldırmak en iyisidir. Bir dağın tepesinde yaşıyorsanız veya eviniz çevredeki manzaradan yüksekteyse, en düşük minimum yüksekliği (10-20mt) kullanabilirsiniz çünkü antenin etrafındaki alçak zemin, anteni daha yüksek sanmasına ve daha düşük bir açı yapmasına neden olur. radyasyon. Tersine, çevreleyen manzaranın anteninizin etrafında yükseldiği bir vadide yaşıyorsanız, olabildiğince yükseğe çıkmalısınız (bunun bariz olduğunu biliyorum, ancak anteniniz 40mt yukarıdaysa, düşük bir radyasyon açısı elde etmek – anteninizin çevredeki manzaraya kıyasla düşük olduğunu “bilir”). Şimdi, DX istasyonlarını (1000-2000) almak, güçlü temaslar için yüksek bir radyasyon açısı istiyorsanız(kayın mesafe), anteninizi yerden yaklaşık 5-10mt kaldırmanız yeterli olacaktır. Yine de 5mt nin altına inmeyin, çünkü anteniniz radyasyon modelini kaybetmeye başlayacak (verimsiz bir antene dönüşecektir). 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş