40m Short Dipol

40m Bandında çalışan, 9,70m boyunda ve anten kurma yeri konusunda sıkıntı yaşayanlar için tasarladığım ve  ideal kurulumda oldukça iyi çalışan bir anten modelidir.

40m Short Dipol

L1 ve L2 Bobinleri 4cm çapında PVC boru üzerine 1mm lik bakır telden (en fazla 150w) yan yana 33 tur sarılarak yapılır. Bobinler üzeri izole edilmelidir. İzole edilmediği taktirde yağmur ve kar gibi ıslak havalarda swr değerleri sabit kalamayacaktır.

 

SWR ayarı antenimizin uç noktalarından kısılıp açılarak yapılmalıdır. Anten bittiğinde SWR ölçülür bandın yukarısında tutuyorsa uç noktalar uzatılır, eğer aşağıda tutuyorsa uç noktalardan kısaltılır. Bu antenimizi 10m Bandın da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 10m Bandında swr değerleri 1,8 Altındadır.

Antenimizde 1:1 Balun kullanılması gerekir. Balun kullanmadan da antenimiz çalışabilir. Ancak kanatları dengelemekte sorun yaşayabiliriz. Bu durumda yaymış olduğumuz paternimiz düzgün olmayacaktır. Aynı zamanda performansı etkileyeceği gibi, istenmeyen sinyallerin diğer elektronik cihazlara zarar verme ihtimali doğacaktır.

 

Yapacak olan arkadaşlara başarılar, bol dx’ler dilerim..

  73,ler
TA7OM, Huda.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir