40m Dipol Anten

      Burada kısaca anlatmaya çalışacağım anten tipleri herkesin kolayca yapıp çalıştırabileceği özelliktedir. kurulum yerine göre değişiklik gösteren dipol antenlerde hiçkimse tak ve çalıştır şeklinde olabileceğini düşünmesin. Mutlaka kurulduğu yere göre boydan uzatmak veya kısaltmak gerekebilir. Bu normal bir durumdur. Özellikle çatısında metal yoğunluğu olanlar swr değerini tutturmakta zorlanabilirler. Ama mutlaka bir sonuca ulaşacaklardır.

      Anten kurulumlarında en önemli faktörler; çevre, zemin yüksekliği, zemin iletkenliği sizin yaydığınız paterni ektileyen unsurlar olduğundan artı veya eksi yönde etkileneceğiniz unsurlar olup kullandığınız tel çapı ile telin madeninin (bakır, gümüş gibi) hız faktörü ve feedline türü de birer etkendir.

      Burada  Yatay Dipol ve Inverted V anten uzunluklarını görüyorsunuz. inverted V antenlerde besleme noktası 50 ohm değerine daha yakın olduğundan ayar yapmanız daha kolay olacağı gibi performansı da Yatay Dipol antene göre daha iyidir. Sebebi ise Yatay dipol yönlendirildiği tarafa daha iyi çalışırken, Inverted V biraz daha geniş açılı çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

      

73!

TA7OM, Huda


You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş