1:1 KW Curent Balun

    Aşağıda görmüş olduğunuz Balun “Curent Balun” olarak bilinmektedir. Yapımı oldukça kolay olan bu tip balunların en büyük özellikleri;

 • Transmisyon hattı üzerinde bobin gibi kullanılabilirler
 • Bu tip balunlar Coaxial Kablo, İki telli Hat  veya ferrit üzerine kullanılabilir/yapılabilir.
 • Ortak empedans oranları 1:1 veya 1:4 tür.
 • Geniş frekans aralığında çalışabilirler.
 • Ölçüldüklerinde kısa devre göstermezler.

   Bu Projemde yapılışını paylaştığım Balun 1:1 Current tip Balun dur. Yapılışında RG-400 Teflon kablo ve iki adet T-200 kırmızı Toroid kullandım. İki adet torid kullanmamdaki sebep çok yüksek güçlere dayanabilmesini sağlamaktı. RG-400 ısıya duyarlı kablo olduğundan çok yüksek güçlere rahatlıkla dayanabilen kablolardır. 

   

1:1 curent balun

Curent Balun için Mantıksal Teori

 

T-200-2 Torroid 

 

Konektör ve Anten Kanat uçlarına gidecek cıvatalarının yapılmış hali.

      Sarım sayısı yukarıdaki şemada olduğu gibi karşılıklı olarak 5’er tur sarıyoruz. Bu tür balunlarda sarım sayısı çok kritik olmamasına rağmen 4-3, 4-4 veya 5-5 tur şeklinde yaptığım balunların Anten Analyzer ile yaptığım testlerinde mükemmel sonuçlar almıştım.

     Balun için uygun sağlam kutu, dişi konektör yuvası ve krom paslanmaz cıvata, somun. Ayrıca Balun sarımında kullanılacak RG-400 Teflon kablo ve Toroid. Resimde gördüğünüz projede iki adet T200-2 Torroid kullanılmıştır.  İki adet kullanılmasının sebebi yüksek güçlere dayanmasını sağlamaktır. Paslanmaz cıvatalar kullanmanız uzun yıllar aynı performansta çalışması için önemlidir.

 

 

 

 

 

 

1:1 2kw balun

Kutulanmış ve bitmiş hali.

Bir diğer Çalışmam da Teflon kablo yerine 2mm Bakır Tel ile  yapılan çalışmamdır. Yine 1:1 Olarak yaptığım bu Balun da FT-240-43 Toroid Kullandım.

Yapacak olanlara başarılar bol dx’ler dilerim.

73! TA7OM, Huda


You may also like...

5 Responses

 1. TA7OM, Huda dedi ki:

  Merhaba Cihan bey. Evet ölçüler aynı ama kuracağınız yere göre değişiklik gösterecektir. En iyisi 15-20cm uzun bırakmak, anten analyzer veya swr metre ile en iyi ayarı yakalamanız gerekecektir. Saygılar 73!

 2. Cihan EMRE dedi ki:

  Hüdayi iyi geceler sayfanı incelerken gördüm Multiband Fan Dipol ile ilgili bilgi almak için yazıyorum,Ben 20m ve 10m için düşünüyorum bunun için dipol anten ölçülerine göre farklı ölçüler olduğundan bilginden faydalanmak için yazıyorum 20metre için ve 10metre için ölçüler ne olmalı. dipol de 20m için kollar 5.1mt 10 metre için kollar 2.51 mt kullanacağım balun 1:1 500w olarak çıtaların delik araları ne olmalı.73 TA3BE

 3. TA7OM, Huda dedi ki:

  Merhaba.. Yapmanız gereken şey “Hairpin/ Beta Match” tekniğinı kullanmalısınız. Bunun ile ilgili internette biçok kaynak mevcut. iyi çalışmalar.

 4. Fahrettin deniz dedi ki:

  Merhaba
  İlgilenirseniz sevinirim. Bir anten yapmak istiyorum. Fm.bandinda. anteni yapiyorum kablo ile havali balun da yapıyorum. Swr de güzel.tutuyor. fakat etrafta herhangi bir yildirim düşmesi yasanirsa verici bozulabiliyor. Aklimda farkli bir balun var. Bir bobin dusunun bir ucu açık dipolun canli ucunda diger ucu ise negatif ucunda. Arada bir sarim var ve sarimin belli bir ucundan rf kondansatorle kabloya gidecek. Kisacasi canli uc ve sase ucu ölçümde kisadevre gibi duracak. Ve atmoaferik yogunlukta yildirimfan etkilenmeyi.minimuma indirecek. Boyle bir balun varmidir varsa ölçüleri nelerdir bilgi verirsenjx cok sevinirim
  .ta6afd 73

 5. TA7BB-Ömer Yenigün dedi ki:

  Bilgi ve paylaşım için teşekkürler usta.
  de ta7bb

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş