40m/80m Dipol Anten


     

      Bu makalemde sizler ile bilgilerini paylaşacağım ve yaklaşık 20 yıl önce yapıp kullandığım 40m ve 80m de oldukça performanslı çalışan dipol antenin yapılışını anlatmaya çalışacağım. Özellikle iki bandda da çalışmak isteyen ancak anten kurmaya yeri olmayanların oldukça işine yarayacağını düşünüyorum. Bu antenimiz yaptığım testlerde 80m ve 40m bandında swr değerleri 1:1 civarında olup 40m de oldukça geniş band aralığında çalışmasına rağmen 80m de kullanılan bobin tekniği nedeniyle dar bir band aralığına sahiptir. Bu tür antenlerde normaldir. Çalışacağınız frekansı baz alarak ayarladığınızda sorun yaşamayacaksınız.

      Antenimizin en önemli parçası L(Bobin)  50 mm PVC atık su borusu üzerine 1-1,2mm bakır teli (150watt dan yüksek güç kullanacaksanız daha kalın tel sarmalısınız) 78 tur sararak yapıyoruz. Şema da gördüğünüz gibi  1:1 Balun kullanmamız antenimizin daha stabil çalışmasını sağlayacak olup yaydığımız paterninde daha düzgün olmasını dolayısı ile de erformansımızı etkileyecektir.

      Antenin Balun ile Bobin arasında kalan kısmı (10,20mt) 40m bandı. Bobin ve uç kesimi (1,20cm) 80m bandı ile ilgilidir. Band swr ayarlarını bu bölümlerin uçlarını uzatıp kısaltma ile yapılmalıdır. SWR çalışacağımız bandın aşağısında tutuyorsa kısaltacağız, yukarıda tutuyorsa uzatacağız.

      Özellikle bu tür bobinli antenlerin kurulumunda bobinlerin yoğun metal alanlarına yaklaştırmamaya özen göstermemiz gerekir. Aksi taktirde swr  değerlerini tutturmada problem yaşayabiliriz. Bir diğer ayrıntı sardığımız bobinlerin dışını iyi izole etmeliyiz. Özellikle ısıtıldığında daralan borulardan kullanır isek daha uygun olacaktır. Kötü hava şartlarında swr değerlerinin değişmemesi için önemlidir.

40m

80m

 

 

 

TA7SO el işçiliği.

TA7SO Ömer’in gönderdiği  resim, kendi el işçiliği.

 

Yapacak olanlara başarılar bol dx’ler

73! TA7OM Hüda.

        

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş