CQ 160m Contest 2021

Her Contest de olduğu gibi Çalışmanın oldukça zor olduğu ve adına yarışma düzenlenen birkaç Band dan biri olan 160m Bandında çalışmak için Anten ve ekipmanın iyi olması yarışmada üstünlük sağlamaya bazen yetmemektedir. Her şeyden önce bu band özellikle şehir merkezlerinde çeşitli elektrikli cihazlardan aldığı QRM nedeniyle dinlemede oldukça zorlanacağınız bir band dır. Yayılma özellikleri, gündüz saatlerinde kısa mesafeli iletişime ve gece saatlerinde orta ve uzun mesafeli haberleşmelere izin verir.

CQ 160m Contest

Yarışmada anten olarak yine kendi yaptığım Vertikal Anteni kullandım. (Neden vertikal anten kullanıldığınına dair bilgiler için Lütfen buraya tıklayınız.   ) Gültü seviyesini minumize etmek için TX İçin vertikal anten RX için Loop RX Anten kullandım. Bakınız buraya 

Çok sakin ve Mükemmel bir RX (Dinleme özelliğine sahip olduğunu bu anteni yapana kadar ben de inanmamıştım. Daha önceki yıllarda RX için Bewerage Anten kullanmış ve Özellikle USA ve Canada ile DX yapabilme fırsatını yakalamıştım. Bakınız Bu video ya!

Bu bandın özelliğinden ve uzak mesafe görüşmeye her zaman imkan vermemesi  bizlerin çok daha yüksek skor yapmamıza engel olduğunu yıllardır zaten biliyoruz. Çalışan istasyon yoğunluğunun Avrupa kıtasında olması avrupa’ya olan uzaklığımızın fazla olmasından dolayı qso sayımız her yıl benzer sayılarda kalmaktadır.  Özellikle Avrupaya daya yakın istasyonların şansları çok daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Örneğin istanbul’dan Edirneye kadar olan bölgeden yarışmaya katılanlar Avrupa bölgesi istasyonu gibi sayıldığından QSO başına aldıkları puan düşmektedir. Ancak TA2-Asya tarafı için bu her bir QSO için 10 puan a dönüşmektedir. Bu ise büyük avantaj sağladığı unutulmamalıdır.

Bu seneki yarışmayı 367 QSO ve 156.552 Puan ile bitirdim. Bir önceki yıla göre oldukça iyi bir skordur.

 

CQ WW 160m Contest 2021

Seneye daha iyi şartlar ile karşılaşmak umudu ile.  73! TA7OM

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş