CQ WW DX Contest 2023

28-29 Ekim 2023 günlerinde yapılan ve dünyanın en büyük yarışmalarından biri olarak kabul edilen CQ WW SSB Contest ‘de tekrar kendi çağrı işaretim ile katıldım.

Yarışmanın önemi ve dünya genelindeki katılımcı sayısının fazla olacağını da göz önüne alarak bazı rutin hazırlıklar ile başlamış oldum. Öncelikle sistemlerin kontrol edilmesi ve yarışma öncesinde iyi bir istirahat ederek Cumayı Cumartesine bağlayan gece yarısı 03:00 da başladım.

Bu tür yarışmalarda iyi bir planlama yapmak çok büyük önem arz etmektedir. Tek Operatör Tüm Band Yüksek Güç kategorisinde yarışacak olmam ve bu kategoride dünyada ekipman ve sistem bakımından en iyilerin olduğu istasyonların olması manasına da geliyordu.

Bu konuda birkaç öneri yapmak istiyorum; Contest öncesinde iyi bir strateji belirlemek gerekmektedir. Dinlenme ve yeme-içme gibi off zamanlar mutlaka bir çizelge oluşturularak belirlenmelidir. Off zamanların Propagasyonun iyi olduğu saatlere denk getirmemek çok önemlidir. Dinlenmeden de çalışmaya devam etmek hataya sebep olacağı gibi, performansı da düşüreceğinden, iyi bir planlama ile bu durumu da düzenlemiş olursunuz. Eğer PileUp olmuşsanız duyduğunuz ilk harf veya harfleri tekrarlayarak çağrı yapanları elemiş olur ve tam çağrı işaretini duyduğunuzda yazmış olmalısınız. Duyduğunuz ilk harfi hemen Log üzerine işleyerek devamı geldiğinde tamamlayıp bir diğer istasyona geçiş yapmak hız bakımından önemlidir. Yeni başlayanlar bu tür Contest videolarını Youtube üzerinden açarak kendilerini geliştirebilirler. Gelen çağrıları bir kağıda yazarak hızınızı geliştirebilirler siniz.

 

 

        Yukarıdada göreceğiniz üzere yarışmayı 4256 QSO ve 5.737.578 puan ile bitirmiş oldum. Cumartesi ve Pazar olmak üzere toplam 2 saat elektrik kesintisi olmasaydı çok daha yüksek scor ve qso sayısına ulaşabileceğimi zannediyorum. 

Katılan herkese başarılar dilerim. 73 TA7OM

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir