CQ 160m Contest 2019

22-24 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılan CQ WW 160m Contest’e katıldım.

Daha önceki yıllarda genellikle Multi Operatör Kategorisinde TC7C işareti ile katıldığımız bu yarışmaya bu sene kendi işaretim ile istasyonumdan katıldım. Her Contest de olduğu gibi Çalışmanın oldukça zor olduğu ve adına yarışma düzenlenen birkaç Band dan biri olan 160m Bandında çalışmak için Anten ve ekipmanın iyi olması yarışmada üstünlük sağlamaya bazen yetmemektedir. Herşeyden önce bu band özellikle şehir merkezlerinde çeşitli elektrikli cihazlardan aldığı QRM nedeniyle dinlemede oldukça zorlanacağınız bir band dır. Yayılma özellikleri, gündüz saatlerinde kısa mesafeli iletişime ve gece saatlerinde orta ve uzun mesafeli haberleşmelere izin verir.

Özellikle Low Band dediğimiz 160m ve 80m bandlarında Vertikal anten kullanmak dx uzak mesafelere sinyallerinizin ulaşması açısından bu band için en fazla tercih edilen Anten türlerinden dir. Neden vertikal anten kullanıldığınına dair bilgiler için Lütfen buraya tıklayınız.   

Ben de bu yarışmaya kendi yaptığım vertikal antenim ile katıldım. Ancak şunu unutmamak lazım ki, Vertikal anten ile dinleme yapmak bu band da özellikle şehir için veya yerleşimin çok olduğu yerlerde kullanmak bazen imkansız hale gelebilmektedir. Bu nedenle ben de bu duruma çözüm olarak TX İçin vertikal anten RX için Loop RX Anten kullandım. Bakınız buraya 

Çok sakin ve Mükemmel bir RX (Dinleme özelliğine sahip olduğunu bu anteni yapana kadar ben de inanmamıştım. Daha önceki yıllarda RX için Bewerage Anten kullanmış ve Özellikle USA ve Canada ile DX yapabilme fırsatını yakalamıştım. Bakınız Bu video ya!

Bu seneki yarışma daha önceki yıllardan çok daha kötü bir propagasyon şartlarında geçti.  214 QSO ve 82,410 Puan ile bitirdim.

CQ 160m 2019

Seneye daha iyi şartlar ile karşılaşmak umudu ile.  73! TA7OM

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş