CQ WW SSB 2022 Contest -(TC60TRAC )

Bu sene 29-30 Ekim 2022 günlerinde yapılan ve dünyanın en büyük yarışmalarından biri olarak kabul edilen CQ WW SSB Contest ‘de TC60TRAC çağrı işareti ile çalıştım.

Oldukça uzun bir çağrı işareti ile bu kadar önemli ve yoğun QSO’ların yapıldığı bir Contest de çalışma yapmanın zorluklarının bilinci içerinde her zaman yaptığım gibi contest’e bir gün kala tüm Anten ve diğer sistemleri baştan aşağı kontrol ederek işe başladım.

Bu tür yarışmalarda iyi bir planlama yapmak çok büyük önem arz etmektedir. Tek Operatör Tüm Band Yüksek Güç kategorisinde yarışacak olmam ve bu kategoride dünyada ekipman ve sistem bakımından en iyilerin olduğu istasyonların olması manasına da geliyordu.

Bu konuda birkaç öneri yapmak istiyorum; Contest öncesinde iyi bir strateji belirlemek gerekmektedir. Dinlenme ve yeme-içme gibi off zamanlar mutlaka bir çizelge oluşturularak belirlenmelidir. Off zamanların Propagasyonun iyi olduğu saatlere denk getirmemek çok önemlidir. Dinlenmeden de çalışmaya devam etmek hataya sebep olacağı gibi, performansı da düşüreceğinden, iyi bir planlama ile bu durumu da düzenlemiş olursunuz. Eğer PileUp olmuşsanız duyduğunuz ilk harf veya harfleri tekrarlayarak çağrı yapanları elemiş olur ve tam çağrı işaretini duyduğunuzda yazmış olmalısınız. Duyduğunuz ilk harfi hemen Log üzerine işleyerek devamı geldiğinde tamamlayıp bir diğer istasyona geçiş yapmak hız bakımından önemlidir. Yeni başlayanlar bu tür Contest videolarını youtube üzerinden açarak kendilerini geliştirebilirler. Gelen çağrıları bir kâğıda yazarak hızınızı geliştirebilişlersiniz.

Contest’de ekipman olarak 10-15-20m Bandları için 7 Eleman 3 Band Full Size Yagi, 40m Bandı için 2 Eleman Yagi, 80m ve 160m için Vertical Anten kullandım. Transceiver olarak IC756 Pro III.

CQ WW SSB Contest de TC60TRAC çağrı işareti ile tek operatör olarak (TA7OM) 3944 QSO ve Score olarak 4.539.348 puan ile bitirmiştim. Kesin olmayan yani RAW sonuçlar açıklandı. Buna göre Dünya;24 Asya;1 Türkiye;1 şeklinde olduğu görülmektedir.

Katılan herkese başarılar diliyorum. 73 TA7OM.

You may also like...

1 Response

  1. Yücel Kasap dedi ki:

    Maşallah abime.
    TA3CY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş