CQ 160m Contest-2020

CQ 160m Contest’e (TA7OM) kendi istasyonumdan Tek Operatör High Power Kategorisinde katıldım. Propagasyon şartlarının son yıllara nazaran iyi olduğunu söyleyebiliriz. 160m Bandı en zor band olduğunu belirtebiliriz. Herşeyden önce özelliği nedeniyle 160m de RX ve TX aynı anten ile çok iyi performans vermemektedir. Özellikle DX istasyonlarını dinlemek için RX antenin Bewerage, Flag,Pennat, K9AY veya Loop gibi alçak gelen sinyalleri dinlemek için bir anteniniz yoksa çok fazla şansınız yok demektir.

CQ 160m Contest 2020

Yukarıda da belirttiğim gibi her Contest’de olduğu gibi çalışmanın oldukça zor olduğu ve adına yarışma düzenlenen birkaç Band dan biri olan 160m Bandında çalışmak için Anten ve ekipmanın iyi olması yarışmada üstünlük sağlamaya bazen yetmemektedir. Yayılma özellikleri, gündüz saatlerinde kısa mesafeli iletişime ve gece saatlerinde orta ve uzun mesafeli haberleşmelere izin verir.

Özellikle Low Band dediğimiz 160m ve 80m bandlarında Vertikal anten kullanmak dx uzak mesafelere sinyallerinizin ulaşması açısından bu band için en fazla tercih edilen Anten türlerindendir. Neden vertikal anten kullanıldığınına dair bilgiler için Lütfen buraya tıklayınız.   

Bewerage anten kadar olmasa da çok sakin ve Mükemmel bir RX (Dinleme özelliğine sahip olduğunu bu anteni yapana kadar ben de inanmamıştım. Daha önceki yıllarda RX için Bewerage Anten kullanmış ve Özellikle USA ve Canada ile DX yapabilme fırsatını yakalamıştım. Bakınız Bu video ya!

2019 yılında yine Tek Operatör kategorisinde katıldığım bu contest’de 214 QSOve “Score: 78,474 points” ile bitirmiştim. CQ 160m 2020 Contest’de bu sene ise  339 QSO ve ” Score: 151,386″ ile tamamladım.

CQ 160m Contest 2020

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnis giriş
betnis
yakabet giriş